Սեպտեմբերի 13-ի ԱԺ նիստում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեության մասին հաղորդման քննարկման ընթացքում տեսակետներ ներկայացրեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթում Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձավ պատգամավորների ելույթներին: Նա խոսեց համակարգի դեմ պայքարի եւ արդյունքների, 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների, կեղծված ընտրությունների մասին:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթում Արամ Վարդեւանյանն անդրադարձավ 1996-ից մինչեւ 2018 թվականը կեղծված եւ 2021 թվականի հունիսի 20-ին անցկացված արտահերթ ընտրություններին:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ ունեցավ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր ընտրություն ունի եւ՛ առանձնահատկություններ, եւ՛ թերություններ, իսկ Կառավարության ծրագրում նշված է, որ շարունակական եղանակով փորձ է արվելու բարելավել ընտրական օրենսդրությունը: Խոսելով ընտրությունների լեգիտիմության մասին՝ Վլադիմիր Վարդանյանն արձանագրեց, որ Հայաստանի պատմության մեջ ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ մինչեւ 2008 թվականը դրսեւորվել է երկու մոտեցում՝ բողոք, որը հանդիպում էր օրվա իշխանության չափազանց բիրտ պատասխանին, այնուհետեւ՝ համատարած ապատիա, իսկ 2018-ից հետո՝ զարթոնք: ՀՀ քաղաքացին կատարել է իր ընտրությունը, նա այլեւս թմբիրի մեջ չէ, նա գիտի, որ երկրի ճակատագիրը պայմանավորված է իր քվեով, իսկ մենք պարտավոր ենք հարգել յուրաքանչյուր քվե:
Եզրափակիչ ելույթում ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, ելնելով քաղաքական զսպվածության սկզբունքից, ձեռնպահ մնաց պատասխանել հնչած որոշ քաղաքական գնահատականներին: Անդրադառնալով մինչեւ քարոզարշավի մեկնարկը տարբեր պաստառների ի հայտ գալուն եւ հետընտրական շրջանում դրանց չհեռացնելու փաստերին՝ ԿԸՀ նախագահը նշեց, որ պատրաստ է քննարկել եւ գտնել գործուն մեխանիզմներ, որոնք հնարավորություն կտան լուծել այդ հարցերը:

Viewpoints of NA Factions during Debate of Report on CEC Activities
At September 13 NA sitting, during the debate of the report on the activities of the RA Central Electoral Commission (CEC) the representatives of the NA Factions presented viewpoints.
On behalf of the NA With Honor Hayk Mamijanyan touched upon the deputies’ speeches. He spoke about the fight against the system and the results, the consequences of 44-day war and rigged elections.
On behalf of the NA Armenia Faction Aram Vardevanyan referred to the rigged elections from 1996 to 2018 and the snap elections held on 20 June 2021.
On behalf of the NA Civil Contract Faction Vladimir Vardanyan delivered a speech. According to him, every election has peculiarities and shortcomings, and it is noted in the Government programme that continuously an attempt will be made to improve the electoral legislation. Speaking about the legitimacy of the elections, Vladimir Vardanyan recorded that in the history of Armenia until 2008 two approaches were displayed towards the results of the elections: complaint, which had a very vulgar response of the power, afterwards – widespread apathy, and after 2018 – awakening. The RA citizens made their election, they are not in numb yet, they know that the destiny of the country is conditioned by their votes, and we are obliged to respect everybody’s vote.
Stemming from the principle of the political restraint, in his concluding speech the CEC Chairman Tigran Mukuchyan abstained from answering the sounded some political assessments. Regarding the appearing of different posters before the start of the electoral campaign and the facts of not removing them during the post-electoral period, the CEC Chairman noted that he was ready to discuss and find practical mechanism which would give an opportunity to solve those issues.